Strona główna > Ciąg collatza, Newsy > Dowód Hipotezy Collatza?

Dowód Hipotezy Collatza?

Oto niedawna (mająca zaledwie 10 dni) propozycja dowodu z 5 kwietnia tego roku której autorem jest niejaki Peter Schorer z Hewlett-Packard:

A Solution to the 3x + 1 Problem

Publikacja liczy sobie niemal 60 stron, a autor przedstawia w niej – jak sam twierdzi kilka różnych dowodów Hipotezy Collatza. W jednym z początkowych akapitów podsumowuje strategię leżącą u podstaw wszystkich trzech dowodów w następujący sposób:

Informally, the strategy underlying all three proofs can be summarized by the following analogy: if we are searching for a needle in a haystack, and our researches reveal that more and more of the properties of the needle are the same as those of hay, then perhaps there is no needle in the haystack.

Nieformalnie strategię leżącą u podstaw wszystkich trzech dowodów można podsumować poprzez następująca analogię: jeśli szukamy igły w stogu siana, a nasze badania pokazują, że coraz więcej z właściwości igły jest takich samych jak siano, to być może w stogu siana wcale nie ma igły.

Nie przeczytałem co prawda całej publikacji, jednakowoż dowody które autor prezentuje robią wrażenie bardzo lakonicznych i nie wiadomo, czy nie wzbudzą zastrzeżeń i wątpliwości. Osobiście nie wierzę, że tak trudną hipotezę uda się udowodnić w tak minimalistyczny, wręcz elementarny sposób.

Zatem czy dowód jest fałszywy?

To zweryfikuje środowisko naukowe, tak jak w przypadku każdych publikacji czy dowodów. Niekiedy takie zaakceptowanie dowodu w środowisku naukowym trwa nawet kilka lat, a niekiedy ktoś znajduje błąd już po kilku tygodniach i publikacja zostaje wycofana. Pozostaje nam zatem cierpliwie czekać.

Reklamy
 1. Rebus27
  Sierpień 18, 2012 o 10:41
  • singularnickname
   Sierpień 28, 2012 o 12:33

   Mój komentarz do tego filmu jest taki sam jak na forum matematycznym, na którym niedawno Ci odpowiedziałem.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: